[Есе про справжнє кохання]

 

ВИСЛОВЛЮВАННЯ Й АФОРИЗМИ ПРО ЛЮБОВ, КОХАННЯ, ЗАКОХАНІСТЬ, ШЛЮБ

Якщо хочеш, щоб тебе любили, - люби. (Сенека)

 

Любов слід міряти не так, як її міряють молоді, тобто за силою пристрасті, але за її вірністю й міцністю. (Ціцерон)

 

Коли закохуєшся – це схоже на тимчасове безумство. Воно вибухає, як вулкан, а потім осідає. І тоді потрібно прийняти рішення. Потрібно вирішити для себе: чи переплелися ваші коріння настільки, що розлука стала навіть немислимою. Тому що  – у цьому й полягає любов.

Любов  – це не нестяма, не захват, не бажання бути разом кожного дня, кожної секунди. Це не безсонні ночі, коли фантазуєш, як він вкриває поцілунками кожну клітинку тіла… Це не бути закоханим, в чому кожний з нас може переконати себе. Любов, по суті, – те, що залишається, коли вигорає ця закоханість.

Льюіс де Берніерес

 

·      Любов – єдність з кимось або чимось поза самим собою за умови збереження відокремленості й цілісності власного Я.

·      Любов до іншої людини починається з любові до себе. Людина, що не любить, не поважає себе, не визнає своєї цінності й унікальності, не здатна на любов до іншої людини.

·      Невірно, як представляє це ідея романтичної любові, що у світі існує лише одна людина, яку можна любити, і найбільша вдача усього життя - знайти цю єдину людину. Невірно, що якщо така людина знайдеться, то любов до неї (або до нього) вимагає відмови від любові до інших людей… Стверджуюча сила любові в тому, що в любимій людині ми бачимо втілення справді людських якостей.

·      Прийнято вважати, що закоханість - це вже вершина любові, в той час як насправді - це початок і лише можливість осягнення любові. …Самотність та сексуальні бажання роблять закоханість легкою справою, і тут немає нічого таємничого, але це той успіх, який так же швидко минає, як і приходить.

Еріх Фромм

Любов можна визначити як можливість сказати комусь "ти" і ще сказати йому "так". Іншими словами: це здатність зрозуміти людину в її суті, в її конкретності, в її унікальності й неповторності, однак зрозуміти в ній не лише її суть і конкретність, але й її цінність, її необхідність. Це й означає сказати їй "так". (Віктор Франкл)

 

·      Любити щось – значить невпинно наполягати на його існуванні; відкидати такий устрій світу, за якого цього об’єкта могло б не бути… Любов – це споконвічне дарування життя, творення й плекання в душі предмета любові.

·      Закоханість – це стан душевного убожества, за якого наше внутрішнє життя збіднюється й паралізується.

Хосе Ортеґа-і-Ґассет

 

“В досучасній Європі ... не так багато пар одружувалися “з кохання”, але чимало починали любити одне одного мірою того, як провадили спільне господарство, виховували дітей і розділяли на двох радощі та прикрощі життя… Натомість, у більшості країн сучасного Заходу шлюб починається з кохання, потім виливається в спільні турботи про виховання дітей (якщо є діти), а закінчується, дуже часто, розподілом власності; на той час кохання вже або зникає, або перетворюється на далекий спогад.” (Дж.Босвел)

 

·      Заохочувати наречених прораховувати їхні шанси на щастя означає відвертати їхню увагу від суто етичної проблеми. Роблячи спроби спростити або приховати характер такого вибору, даємо зрозуміти, що все зводиться до мудрости, до знання, а не до прийняття рішення. Оскільки знання не може бути досконалим та напевним, то слід продублювати його якоюсь ґарантією. А єдиною зрозумілою ґарантією є сила прийнятого рішення, в ім'я якого здійснюється заанґажованість на все життя, незважаючи на те, що буде далі. …для шлюбу та для реального життя треба було би, радше, навчити молодь, що їхній вибір … є зобов'язанням до прийняття щасливих чи не дуже умов власного рішення…

·      …Вибрати жінку за дружину не значить сказати панні X: "Ви - ідеал моїх мрій, Ви перевершуєте мої бажання, Ви - найпрекрасніша і найбажаніша Ізольда - та ще й заможна - я хочу бути Вашим Трістаном." Це було б брехнею, а на брехні нічого міцного збудувати неможливо. Ніхто в світі не може перевершити моїх бажань, а як тільки це станеться, я почну шукати змін! Вибрати жінку за дружину - це сказати панні X: "Я хочу жити з Вами такою, як Ви є." Бо це насправді означає: я вибрав Вас, аби з Вами ділити життя, це єдиний доказ того, що я Вас люблю...

·      "Бути закоханим" не завжди означає "кохати". "Бути закоханим" - це стан, а "кохати" - це дія. Станові підкоряються, а на дію треба наважитися. Заанґажованість, яку передбачає шлюб, завтра не може бути такою, як сьогодні. Але вона може і мусить передбачати майбутнє свідомих учинків: кохати, бути вірним, виховувати дітей...

·      Жадання минає швидко і невідомо куди, любов - повільна і складна, вона займає усе життя і вимагає більшого, аби відкрити приховану у ній правду. Ось чому людина, яка вірить. у шлюб, не може вірити у "кохання з першого погляду", і тим більше у "фатальність" пристрасти...

Дені де Ружмон

 

Буремної любові слід остерігатися так же, як ненависті. Коли любов міцна, вона завжди погідна і спокійна. (Г.Торо)

 

Закоханість починається з того, що людина обманює себе, а закінчується тим, що обманює іншого. (Оскар Уайльд)

 

В любовних пригодах є все, що завгодно, окрім любові. (Ларошфуко)

 

Закоханість - товар невигідний: коштує дорого, зберігається погано. (автор невідомий)

 

Пристрасть вбиває любов... У пристрасті відсутнє вміння створювати, а справжню любов, як тепличну квітку, потрібно вирощувати акуратно, турботливо, не поспішаючи. (автор невідомий)

 

Ніколи не припиняй посміхатися, навіть коли тобі сумно, хтось може закохатися у твою усмішку. (автор невідомий)

 

[Есе про справжнє кохання]